Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Öelge, kes on su sõbrad ja ma ütlen, kes oled Sina. Öelge asjad, mis olete ostnud paari tunni jooksul mõtte tekkimisest ja ma ütlen, mis on sinu elu mõttetud ostud.

Just need imelised ideed, mis sul tekivad mõnd saadet vaadates või mõnda „professionaali kuulates“ või ka blogi postitust lugedes (sic!),  tavaliselt sinna mõttetusse valdkonda kukuvad. Hakkasin praegu mõtlema, et mis asi see on, mille peaks ära ostma nüüd ja kohe ja ei saa oodata, et öö läheks mööda. Ega neid asju nagu väga ei ole. Võibolla kui kohvioad saavad otsa, siis on vaja nüüd ja kohe. Aga õmblusmasin? Bluetoothiga smuutimasin? Numbrite järgi värvimise komplektid  – mitte üks – vaid igaks juhuks neli, kui juba tellimiseks läks, ninakarvade vahatamise komplektid saatmiskuluga 35 euri, robottolmuimeja (arvestamata, et sul on kodus 10 tooli sellise disainiga, kuhu iga robottolmuimeja lihtsalt kinni jääb, kosmeetika, vahvlilokitangid, jälle-uus-lõhn (laevalt), raamat, mida loed korra elus, kui sedagi, droon (!), jäätisemasin…

Ma ei ütle, et neid asju elus ilmtingimata vaja ei ole, aga päriselt nagu, tasuks anda endale vähemalt 24 tundi, tegelikult nädal, et mõttega magada, et saad päriselt aru, kas ma tegelikult ka ikkagi elus üldse kunagi ja midagi õmblen. Jaa, paljud õmblevad – aga mina see küll ei ole. Aga mul on siiani väga pop igasugu lokke ja overlokke viskav masin, sest ma olen ülikehv asjade müüja. Ühelpäeval ma võtan selle teema ette, proovin ja katsetan ja jagan ka teiega, seniks pean oma impulssostudega kooselu jätkama.

Ma isegi ei tea, kas mul on mõni asi, mille ma paugust oleksin kunagi ostnud ja oleks osutunud mingit pidi vajalikuks – tegelikult ma tean – Nintendo Switch. Vot seda ostu ma küll ei kahetse, aga vabalt oleksin võinud kahetseda.

Teine asi on see, kuidas isegi suht mõttekad ostud (kingad, saapad, kleidi 😊) võivad läbi selle kohe-on-vaja ostmise muutuda mõttetuteks ostudeks. Ei ole onud seda, et vaatad seda inglise numbrit väheke viltu ja saad saapad, mis nagu on 1,5 numbrit väiksed (mul on – kapis – Ralph Lauren – tutikad nahast kõrge säärega saapad – number 36,5 – ei ole vaja?), ma isegi olen suutnud suure tellimise ähmiga tellimuse topelt teha – no küll neid pakke ja pakikesi lõpuks tuli.

Päriselt nagu, kas neid asju üldse nii palju vaja on (siiski, siiski – hääleke minu see ütleb, et natuke nagu ilusaid asju ikka on vaja), aga anna aega. Tegelikult ei ole vaja Bluetoothiga smuutimasinat (ja kui keegi nüüd on andnud selle nädala ja tunneb, et tema kuidagi ilma selleta ei saa – palun, annan enda oma).

See on kummaline, kuidas mõned asjad (no jäle need asjad) tulevad meie juurde, kui nad tahavad:

Ühel reede õhtul tekkis mul vastupandamatu vaimustus Jeff Koonsist. http://www.jeffkoons.com/artwork/celebration/balloon-dog-0. Mingisuguse lihtsuse, iroonia samas vastupandamatu iluga suudab ta oma koerte ja jänestega lihtsalt lummata. Õnneks mul kontol ei olnud mõndakümmend miljonit (Christie oksjonil müüdi Koonsi oranž kutsu 58,4 miljoniga ja seda juba aastal 2013), millega see koer endale koju tellida, siis oli mul vaja kohe leida koopia ebayst. Kohe. Samal reede õhtul. Asja või teise taha see ost siiski jäi ja usu, või ära usu  – nädala pärast olin Pärnus raamatupoes ja maksin juba oma raamatuid (paar neist ka mõttetud 😊) ja kassa kõrval korv, kus defektiga tooted. Ja seal, selles korvis seal Pärnus minu punane „kuunsi“ kutsu mind ootas. Nina otsas selline 0,5 mm koht väikese defektiga ja keegi tarkpea on ta seljale teinud augu, et asi ikka praktiliseks – rahakassaks (kellel üldse on veel kodus rahakassad?!) teha. 9,80 ja see minu Koonsi koer on mul elutoas. Väiksem „veits“ kui originaal, aga särab ja meeldib mulle ikka sama moodi.

Ehk, et ei tasu minna õnge kõige sellega, mida räägitakse telesaates (ausalt, õmblusmasin ei tee Sinust (minust😊) õmblejat), see juuksejuuretotaalparemaksmuutja, mida juuksur taevani kiidab, ei pruugi olla nende kõikide pudelite ja totsikute ja asjade seas vajalik ja kui midagi päriselt on vaja, siis usu, sa ei kahetse ever seda, et sa jätsid midagi ostmata. Pigem vastupidi.

Osta homme või üldse mitte.

Küsi kelleltki, kellel see miski äge asi juba olemas on, et kas tegelt ka on nii äge.

Ole parem ise, vähem asju – rohkem ennast.

evelin